Teine nädal: Arpanetist Facebookini
See nädal oli tarvis kirjeldada kaht erinevat nähtust enne aastat 1991. Üks, mis on tänaseni ja üks, mis on tänaseks kadunud.
E-post
Kui rääkida nähtusest, mis on tänaseni säilinud, siis ilmselt kõige populaarsem valik neist oleks e-post. Esimeseks e-posti eelkäijaks peetakse sõnumisüsteemi, mis loodi 1962. aastal sõjaväelise AUTODIN-i võrgu jaoks. 1971. aastal leiutas Ray Tomlinson ARPAneti jaoks e-posti, tema versioon kasutas esimesena @ sümbolit.
1980. kasutasid e-posti peamiselt ülikoolid ja IT-spetsialistid. Kümme aastat hiljem oli e-posti kasutamine laialt levinud.
E-post on tänaseni kasutusel ilmselt seetõttu, et selle toimimise põhimõte on algusest peale olnud üsna universaalne. Kuigi igapäevases suhtluses kasutatakse palju ka Messengeri, Discordi või teisi suhtlusrakendusi, on e-post oluline just ametlikus suhtluses. Ei ole ühtegi märki, et e-post kuskile üldse kaduda võiks.
Pilt pärit: https://en.wikipedia.org/wiki/Email
BBS ehk Bulletin board system
Enne World Wide Web-i tulekut kasutati BBS-i (Bulletin board system). Arvutid jagasid telefonivõrgu kaudu infot dial-up või Telnet ühenduse abil. Selle süsteemi tegid Ward Christensen ja Randy Suess 1978. aastal.
BBS oli algselt lihtne sõnumi- või teadetetahvel, hiljem said kasutajad laadida faile ja dokumente, mängida lihtsaid mänge, vahetada privaatseid sõnumeid. Populaarne oli ka piraatlus. World Wide Web tulekuga hakkas ka BBS populaarsus kaduma. Täna on veel mõned BBS-id kasutuses https://www.telnetbbsguide.com/ , kuid suures plaanis on see süsteem tänaseks ikkagi oma aja ära elanud.
Kommentaarid
Postita kommentaar